Există posibilitatea reală ca, în orele următoare, să fie necesară sistarea temporară a alimentării cu apă din rețeaua publică

Dragi târnăveneni,

Vă informez că din cauza creșterii alarmante din ultimele ore a gradului de salinitate în râul Târnava Mică, există posibilitatea reală ca, în orele următoare, să fie necesară sistarea temporară a alimentării cu apă din rețeaua publică, din motive de siguranță sanitară.

Este o măsură de prevenție pe care o analizăm atent, împreună cu specialiștii implicați, și care va fi luată doar dacă evoluția parametrilor de calitate o impune.

Vă recomand să vă faceți provizii de apă în această seară și în cursul nopții, pentru a fi pregătiți în cazul în care se va decide sistarea temporară.

🔴 Fac apel la calm, solidaritate și încredere în autorități. Monitorizăm permanent situația împreună cu instituțiile competente și vom anunța oficial orice modificare, în timp util.

Vă asigur că vom face tot ce ține de noi pentru ca această perioadă dificilă să fie gestionată cât mai bine pentru fiecare dintre dumneavoastră.

Primar,
Meghesan Nicolae Sorin